Anglie - Londýn
První let, první ubytování v hostelu, Primark, London Eye, mrakodrapy, neopomenutelné nástupiště devět a třičtvrtě a spoustu dalších zážitků, které mi tohle krásné město přineslo. Netrvalo dlouho a okamžitě mě očarovalo svými typickými červenými telefonními budkami, doubledeckery a černými taxíky. Kromě toho nabízí krásné místa i památky.
Díky lednovému počasí působilo celé město chladně a tak trochu tajemně. A ačkoli my jsme chodili v zimních bundách, obyvatelé Londýna se vesele procházeli po ulicích v tričkách.
Jsem ráda, že si můžu tohle město vyškrtnout ze svého seznamu a s jistotou vím, že se tam ještě v životě podívám. Kdo by se nechtěl vrátit na místo, kde proběhnete zdí a dostanete se tak na nejlepší kouzelnickou školu na světě?
Doprava
Jak se nejlevněji dostat do Londýna? Možností je hned několik. Můžete využít leteckou přepravu, ale také autobus. My ovšem doporučujeme spíše tu leteckou, protože cesta autobusem trvá o několik hodin déle. Občas je možné sehnat levnou letenku přímo z Prahy a někdy i z Brna nebo Pardubic. My jsme měli štěstí a natrefili na zpáteční letenky za 250 Kč na osobu z Norimberku, což jsme vzali jako možnost pro návštěvu dalšího města. Pokud se nechcete po cestě zdržovat jiným městem doporučuji kouknout po letenkách přímo z ČR i za cenu toho, že budou dražší. Když si totiž připočítáte další výdaje za jízdenku z Prahy do Norimberku a zpět, vyjde vám v podstatě stejná částka. Chce to opravdu zvážit všechny možnosti a dát si čas na vyhledání nejlepší varianty, která vám bude vyhovovat.
Další dopravou, která rozhodně stojí za zmínění je cesta z letiště do centra města a následně z centra na letiště.
Jízdenky na autobus seženete u různých společností jako jsou např. easyBus, National Express, nebo Terravision. My jsme využili easyBus, přičemž nás jednosměrná jízdenka pro jednoho stála 8 liber. Ceny jízdenek se odvíjejí od toho, kdy je kupujete. Cesta autobusem trvá přibližně 75 minut. Další a rychlejší možností je pak vlak, který na stanici Liverpool street dojede za 50 minut a lístky se dají pořídit již od 8 liber.
Ubytování
Kdo hledá, ten najde. My hledali a našli jsme ubytování v hostelu za 1 libru pro jednoho na noc. Ačkoliv je to hostel musím říct, že o nás bylo s láskou a čistotou postaráno. Ubytováni jsme byli přes Safestay London. Safestay je síť hostelů téměř po celé Evropě a jeden můžete dokonce najít i v Praze. Můžete si dle libosti vybrat zda chcete sdílený, nebo privátní pokoj za který si samozřejmě připlatíte. Máte také možnost si připlatit za snídaně i večeře. My jsme jeden den zkusili snídaně a můžu jedině doporučit. Snídaně jsou formou švédských stolů, proto si každý dle libosti vybere na co má zrovna chuť.
Kousek od hostelu byla tramvajová i autobusová zastávka a cesta k Big Benu trvala asi 20 minut, takže jsme byli s ubytováním velmi spokojeni. Pro pohyb po městě jsme využívali pouze tramvaje a doubledeckery, tudíž vám ohledně metra moc neporadím. Jediné co vím je, že se vyplatí pořídit si tzv. Oyster card, elektronickou kartu, se kterou rozhodně ušetříte.
Program
Davča s Budapeští uspěl a my se tak chystali na náš už druhý společný výlet a jelikož on má na starosti dopravu, domluvili jsme se, že já obstarám program. Sedla jsem si k počítači a začala sestavovat naše ,,must see" v Londýně.
Náš výlet trval celkem tři dny, což je dost času na prohlídku všech hlavních památek a dalších míst, které jsme chtěli vidět. K našemu překvapení jsou hlavní památky relativně blízko u sebe a tak jsme je mohli bez problémů zvládnout pěšky. Nám osobně stačí vidět památky zvenku a tak jsme nikam nespěchali, hezky si to prošli a při tom nasávali londýnskou atmosféru.
Pokud byste si chtěli památky prohlédnout zevnitř, hezky si provětráte kapsy, protože každá vstupenka či atrakce vyjde zhruba kolem dvaceti liber. Naše první zastávka byla u Buckinghemského paláce ( Londýnská rezidence královny Alžběty II. ) a k tomu neodmyslitelně patří střídání královských stráží. Doporučujeme naplánovat si návštěvu tak, abyste výměnu nezmeškali stejně jako my. Povinností každého návštěvníka Londýna je mít fotku s Big Benem a proto jsme vyrazili přímo k němu a k našemu ( i vašemu ) překvapení byl celý obestavěný lešením. :D Takže jsme se pokochali lešením a následně si prohlídli přiléhající Westminsterský palác ( sídlo Parlamentu Spojeného království ).
Dalším neopomenutelným symbolem Londýna je rozhodně Londýnské oko. Nejslavnější ruské kolo sahající do výšky 135 metrů a vydělávající osm set milionů korun ročně. Výhled z Londýnského oka je jistě nepopsatelný zážitek, ale pokud chcete ušetřit a neztrácet čas čekáním fronty jako my, doporučuji předem si zarezervovat návštěvu mrakodrapu Sky Garden. Užijete si tak stejně nádherný výhled na Londýn jako z Londýnského oka a to úplně zdarma. Po Londýnském oku a Big Benu je asi nejslavnějším symbolem Tower Bridge, který jsme samozřejmě nemohli vynechat. Tento most je zvláštní tím, že se musí jako nejvýchodněji položený most na řece Temže otevírat a vpustit tak připlouvající lodě do města.
Poslední ( pro mě nejdůležitější ) místo, které jsme navštívili bylo nástupiště devět a tři čtvrtě, které se nachází na londýnském nádraží King's Cross. Zde si můžete alespoň na chvíli vyzkoušet jaké to je být kouzelnickým studentem, či studentkou, chytnout se vozíku a s plápolající šálou v barvách vaší koleje se pomyslně rozběhnout proti zdi. Sladkou třešinkou na závěr našeho výletu jsem si poprvé nakoupila v Primarku.