Protože se nás často ptáte, jak je možné, že můžeme pracovat na Zélandu rozhodli jsme se vám sepsat ty nedůležitější informace. Podělíme se s vámi o to co je Working holiday Vízum, jak ho získat a jak postupovat v případě, že už ho máte.
Working Holiday Vízum (dále jen WHV) vás opravňuje k legálnímu pobytu na území Nového Zélandu po dobu dvanácti měsíců. Po celou tuto dobu je jen na vás jestli zde budete pracovat,cestovat, či studovat. Na vízum musíte odcestovat do dvanácti měsíců od jeho obdržení ambasádou, až po té začne být platné. WHV je multivstupové, což znamená, že máte neomezený počet vstupů a výstupů po dobu platnosti víza. Vízum můžete také prodloužit o tři měsíce, pokud budete mít odpracované tři měsíce v zemědělství.
Každá země má udělenou jinou maximální roční kvótu, pro Českou Republiku je to 1200 osob,pro Slovensko pak jenom 100. Naopak Německo, či Francie mají neomezený počet míst, takže se připravte na rozšíření svých jazykových zkušeností.
O WHV lze žádat každý rok, většinou je to na začátku března. Kvóta bývá do hodiny vyčerpána. Pokud propásnete žádost nezbývá vám, než si počkat zase na příští rok. Někdy se stane, že se lidé k vízu proklikají, ale nakonec nezaplatí, například protože žádají v páru a jeden z nich vízum nedostal. Pak je šance, že se vám podaří proklikat se k platbě ještě na druhý den anebo taky za týden.
O Working holiday vízum smíte žádat :
- jste-li občan České Republiky
- jste-li ve věku 18-35 let ( v den žádosti o WHV)
- jste-li bezdětný
- v případě, že jste v minulosti neměli schválená WHV
- máte-li platný pas (platnost pasu by měla být 2 roky a 3 měsíce od data žádosti)
Co si připravit k žádosti :
- platný cestovní pas
- druhý doklad totožnosti ( tj. občanský, nebo řidičský průkaz)
- platební kartu ( předem si zkontrolujte, zda máte na kartě povolené platby přes internet - poplatek za vyřízení víza je 245 NZD tj. 3675 Kč záleží na směnovém kurzu)
- žádost probíhá přes internet, takže mějte připravený nabitý notebook, mobil, či tablet
- dostatečně silné internetové připojení
Jsme si více než vědomi toho, že když zadáte do vyhledávače na Googlu "working holiday Nový Zéland" vyskočí na vás nespočet článků, jak zažádat o vízum, nebo třeba co dělat, až takové vízum získáte. Myslíme si, že nemá tedy cenu psát vám sem dopodrobna vše o čem již jiní napsali spoustu článků.
Co vám ale můžeme předat jsou naše zkušenosti a rady díky kterým jsme my vízum minulý rok získali.
Když se Davča poprvé zmínil o možnosti jet na Nový Zéland mé první kroky vedly k počítači. Nehledě na to, že mi všechno podrobně popsal a vysvětlil jsem si chtěla informace zjistit sama. Sedla jsem tedy k počítači a během nočních směn v nemocnici jsem shlédla všechny videa na Youtube týkající se WHV na Novém Zélandu. Pak následovala řada hodin se strýčkem Googlem. Až jsme zvážili všechna pro a proti ( a žádné proti jsme nenašli) rozhodli jsme se jít do toho po hlavě.
Nejdřív jsme si založili FALEŠNÉ účty na stránkách imigračního úřadu Nového Zélandu a hned vám řeknu proč. Až se kvóta otevře budete muset vyplnit 4 formuláře za co nejkratší dobu. Což se vám samozřejmě nepovede, pokud si budete muset každý řádek pročítat třikrát, protože je všechno samozřejmě v angličtině. Je tedy dobré si formuláře předem pročíst a vyplnit si je na nečisto. Naši sousedé z Německa mají neomezený počet míst a tak mají možnost žádat v průběhu celého roku. Můžete si tedy otevřít formuláře přes Německo a všechno si předem pročíst. Nezapomeňte si taky založit ´čet s pravými údaji, ze kterého budete nakonec žádat pro Českou Republiku.
Až po získání našich víz jsme slyšeli od kamarádů, že existuje autofill, díky kterému nemusíte nic vyplňovat, jen klikáte a on to za vás vyplní sám. O tom si ale musíte zjistit sami, bohužel s tím nemáme žádné zkušenosti. Můžete si také vypsat důležitá čísla ( např. číslo pasu, či občanky) do Wordu a pak jen zkopírovat,jak jsme to udělali my. Doporučujeme při tréninku nevyplňovat pravdivé informace a už v žádném případě nic neodesílat, nebo platit. Později by vám nemuseli vízum schválit.
Předem se ujistěte, že máte všechny věci potřebné k žádosti včetně platného pasu a peněz, kterými zaplatíte vyřízení vašeho víza. Zjistěte si, kdy se otvírá kvóta pro Českou Republiku, nezapomeňte, že termín bývá uveden v Novozélandském čase. Najděte vhodné místo, ze kterého budete žádat. Je třeba mít dostatečně silné a rychlé internetové připojení. Na našem bytě bylo připojení dost slabé a tak jsme šli do knihovny NTK v Praze. Den předem se dobře vyspěte je totiž dost možné, že budete vzhůru hodně dlouho. Když jsme žádali my server začal kolabovat ještě před desátou hodinou. Je třeba abyste neztráceli nervy a čekali. Hlavně nemačkejte F5, nebo obnovit znovu dokud se stránka stále načítá.
Neztrácejte hlavu ( říká ta, co se po pěti minutách rozbrečela). Někomu může celá žádost trvat deset minut, jako Davčovi a někomu více než hodinu, stejně jako mě. Nenechejte se oklamat lidmi, kteří píší, že už je kvóta vyčerpaná a zkoušejte to dokud můžete. Třeba celou noc. Někteří se sice k platbě dostanou, nakonec ale nezaplatí, třeba protože žádají v páru a jeden z nich se k platbě nedostal.
Pokud jste úspěšně zaplatili a ztrhli se vám peníze z účtu máte v podstatě vyhráno. Počkejte až vám příjde potvrzovací email, nebo až se vám změní status ve vašem profilu na stránkách imigračního úřadu.
Hodně štěstí.
Pokud máte nějaké otázky nebojte se nás kontaktovat na našem instagramu @blacksonatrip.
Komentáře